Ekonomi

Paytm hisseleri, RBI kararının ardından finans sektöründeki satışların ortasında düştü

Hintli dijital ödeme devi Paytm’in hisseleri bugün Bombay Menkul Kıymetler Borsası’nda (BSE) finansal hisse senetlerinin yaygın bir satışla karşı karşıya kalmasıyla %2’nin üzerinde düştü. Piyasanın olumsuz tepkisi kısmen Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) teminatsız bireysel kredilere yönelik risk yükünü artırma kararından kaynaklanıyor. Analistler bunun bankalar için kredi büyümesini engelleyebileceğine ve Paytm gibi fintech şirketlerini dolaylı olarak etkileyebileceğine inanıyor.

Aracı kurum CLSA, RBI tarafından alınan bu yeni önlemin, bankalar için kredi büyümesinde ılımlılığa yol açabileceğini, bunun da finansal ekosistemi etkileyerek fintech firmalarını etkileyebileceğini belirtti. Bu nedenle geniş dijital finansal ürün yelpazesiyle tanınan Paytm’ın iş dinamiklerinde değişiklikler görülebilir.

Başka bir finansal hizmet şirketi olan Jefferies, duruma daha incelikli bir bakış açısı getirdi. Şirket, Bankacılık Dışı Finans Şirketi (NBFC) ortaklarının çoğunun kredilerinin küçük bir kısmını teminatsız kredilere tahsis etmesi nedeniyle Paytm üzerindeki etkinin temel düzeyde olabileceğini öne sürdü. Ancak Jefferies potansiyel zorlukları tamamen göz ardı etmedi. Yüksek fonlama maliyetlerinin ve artan sermaye ihtiyaçlarının Paytm’ın Şimdi Al Sonra Öde (BNPL) ve bireysel kredi (PL) tekliflerinin karlılığını azaltabileceğinin altını çizdi. Bu, bu ürünler için daha sıkı kredi standartlarına veya daha yavaş büyümeye yol açabilir.

İleriye bakıldığında Jefferies, 2024 mali yılında %90 olması beklenen tüketici kredisi kullandırma artışının 2025 mali yılında %40’a ve 2026 mali yılında %35’e yavaşlamasını bekliyor. Bu yavaşlamanın 2025 mali yılında kredi gelirlerini %5-10 oranında etkilemesi bekleniyor. ve 2026 ve Paytm’ın kârlılığa giden yolunu değiştirebilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberbasyayla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu