Haber

BM, İsrail’in yeni yasa dışı yerleşim kararının uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurguladı

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşim birimlerini genişletme kararının uluslararası hukuka aykırı olduğunu bildirdi.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında, BM’nin Tel Aviv’deki yasadışı yerleşim birimleri hakkındaki düşüncelerine ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Haq, “BM’nin yerleşimler konusundaki duruşu çok net, bunların uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve barış sürecini baltaladığını vurguluyoruz.” dedi. açıklama yaptı.

Bu tutumu destekleyen girişimlerin arkasında olduklarını ifade eden Haq, Ortadoğu Dörtlüsü’nün sorunu görüşmek üzere toplanmasını da desteklediklerini ancak bunun olabilmesi için tüm tarafların karar alması gerektiğini hatırlattı.

BM Güvenlik Konseyi’nde tartışılması bekleniyor.

İsrail’in yasadışı yerleşim birimlerinin genişletilmesi konusunun 20 Şubat’ta New York’ta yapılacak Ortadoğu konulu BM Güvenlik Konseyi toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

Mecliste yasa dışı yerleşimlerle ilgili kararın da aynı zamanda oylamaya sunulması bekleniyor.

İsrail, kendi maddelerine göre bile yasa dışı sayılan 9 yerleşim birimini yasallaştırma ve yasa dışı yerleşim birimlerini genişletme kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu