Haber

Ürdün, Sudan’da çatışma yaşayan vatandaşlarını tahliye ediyor

Ürdün, ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çatışmaların yaşandığı Sudan’daki vatandaşlarını tahliye etmeye başladığını duyurdu.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Krallığa çatışma sahnesi olan Sudan’da vatandaşların güvenliği için gerekli her türlü adımı atması talimatı verildiği ve bu doğrultuda ülkedeki Ürdünlülerin tahliye planının başlatıldığı belirtildi.

Tahliye operasyonunun sahadaki güvenlik durumu nedeniyle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile uyum içinde yürütüleceğine değinilen açıklamada diğer detaylar paylaşılmadı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 413 kişi hayatını kaybetti, 3.551 kişi de yaralandı.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu