Haber

Son dakika! EYT yönetmeliği Meclis’e geldi! Yönetmelik milletvekillerinin imzasına açıldı.

Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşı yakından ilgilendiren Yaşlı Emekliliği (EYT) yönetmeliği ile ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Yönetmelik Meclis’e gelirken milletvekillerinin imzasına açıldı. İmzalar atıldıktan sonra yönetmelik Meclis Başkanlığı’na sunulacak.

MALİYETİ 150 MİLYAR LİRA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, teklifin bu hafta Meclis’e gelebileceğini söyledi. 2023’te EYT’nin maliyetinin 150 milyar lira civarında olacağını tahmin ettiğini belirten Bilgin, “Özel sektör kısmı, 4A’lar, sigortalılar onu ilgilendiriyor. Devleti ilgilendiren bir tarafı da var. Memurlar emekli olursa, onların da ikramiyesi var.” Bilgin, “Yani dolaşımdaki rakamlar çoğunlukla 300 milyar diyor, bazıları 200 milyar EYT diyor. Nasıl hesaplıyorlar bilmiyorum. Rakamlar bizde, hesap bizde… 150 milyar diyorum ama maksimum diyorum.” mümkün şey.120-150 milyar arası.çünkü kaç kişinin başvuracağını bilmiyorsunuz.emekli olmamı mı yoksa hemen emekli olmamı mı söyleyecek?” dedi.

“EYT’LİLER İLK MAAŞLARINI 1 MART’TA ALACAKLARINI DÜŞÜNÜYORUM”

Ayrıca Bakan Bilgin, “Meclis’te EYT üyelerinin ilk maaşlarını 1 Mart’ta alabilecekleri bir düzenleme çıkacağını düşünüyorum.” dedi. “EYT ile ilgili 9 Eylül 1999 tarihini hatasız geri almak mümkün mü?” sorusuna Bilgin, “Hayır, çünkü EYT dediğimiz şey, 8 Eylül’de geçerli olan yasanın değiştirilmesi ve yaş kuralının getirilmesi gerektiğidir. Dolayısıyla o tarihte bir çalışan olması gerekir ki ya da yaşlı olabilir.” o cevapladı.

EYT YÖNETMELİĞİ KİMLERE DAHİL OLACAK?

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar sigortalı olacaktır. Çalışma yılını ve prim gün sayısını tamamlayanlar yararlanır. Kadınlar için 20, erkekler için 25 yaş şartı aranacak. 5 bin prim gün sayısı olması gerekecek. Yaş şartı olmayacak. Doğum ve askerlik borcu yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu