Haber

ABD Başkanı Biden ‘yanlışlıkla’ Gazze’de ateşkes talebinde bulundu

Lider Joe Biden, Beyaz Saray’da ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplantıyı yarıda kesmek zorunda kalan Biden, salonu terk ederken gazetecilerin Gazze’deki ateşkes ve bölgede rehin tutulanlarla ilgili sorularıyla karşılaştı.

Biden, bir gazetecinin ateşkes için önce rehinelerin serbest bırakılması gerekip gerekmediğine ilişkin sorusunu yanıtlarken kafa karışıklığı yaşadı.

Önce Gazze için ateşkes istedi, sonra düzeltti

İlk başta ateşkesi desteklediğini söyleyen Biden, daha sonra açıklamalarını düzeltti.

Gazze’de “yanlışlıkla” ateşkes çağrısında bulunan Biden, şunları söyledi:

Ateşkes sağlamalıyız. Ateşkes değil… Rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamalıyız. Daha sonra konuşabiliriz.

Biden’ın açıklaması, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes konusunun ancak Gazze’de tutulan 200’den fazla rehinenin serbest bırakılması halinde ABD tarafından tartışılabileceğini gösteriyor.

Batı’nın Gazze’ye yaklaşımı

Batılı ülkeler arasında ateşkes konusu tartışılıyor. Fransa ve Avrupa Birliği (AB) başkanları “insani ateşkesi” destekliyor.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne ve AB’nin üst düzey diplomatı Josep Borrell, sivil rehineleri kurtarmak için “düşmanlıkların geçici olarak durdurulmasını” destekliyor.

Ancak İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ateşkesin “zor” olacağını söylerken ABD’li yetkililer operasyonel kararların İsrail Savunma Kuvvetleri’ne bırakılması gerektiğini düşünüyor.

ABD geçici ateşkesten yana değil

Telegraph’ın haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, geçici ateşkesin devam ettiğini söyledi. “Bu, Hamas’a dinlenme, yeniden toplanma ve İsrail’e yönelik saldırılarını sürdürmeye hazırlanma fırsatı verecek.”Acele etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu